Head
  تماس با ما درباره ما تصویرها مقاله ها صفحه اول 

مقاله های مرتبط:

- کود و مدیریت آن

- مشخصات فری استال

 انواع اصطبل های نگهداری دام


پربازدیدترین ها:

- بخش های مختلف گاوداری

- مشخصات فری استال

- انواع اصطبل های نگهداری دام

- ساختمان شیردوشی

 

 

 

مواد بستر

سطح محلی که گاوها استراحت می کنند با مواد مختلفی می پوشانند که در اینجا به مواد بستر تعبیر می شود. مواد بستر و مديريت آن با راحتي دام، سلامتي   پستان و توليد شير در ارتباط مي‌باشد. به عبارت ديگر، دامي دچار عفونت پستان نمي‌گردد شير بيشتری نسبت به دامي كه دچار ورم پستان شده توليد مي‌كند. از سوي ديگر، ورم پستان يكي از علل مهم حذف گاوهاي پرتوليد از گله مي‌باشد. از مهمترین فاكتورهايي كه در انتخاب نوع ماده بستر موثر هستند عبارتنداز:  

- اقتصادي بودن استفاده از آن كه شامل قيمت و حفظ سلامتي دام بوده،

- خشك و تميز بودن،

- نامناسب بودن براي رشد ميكروبها

انواع مواد بستر

به طور كلي بسترها را به دو دسته تقسيم مي‌كنند:

الف- بستر آلي: مي‌توان به كاه، كلش، خاك اره، تراشه‌هاي نجاري و كود خشك اشاره كرد كه اين نوع بسترها حاوي مواد مغذي مورد نياز براي رشد باكتريها   مي‌باشد.  

ب- بسترهاي غيرآلي: مانند ماسه (بادی)، تشک و بسترهاي لاستيكي كه فاقد مواد مغذي براي رشد باكتريها مي‌باشند.

الف- بسترهاي آلي

از علل استفاده از اين نوع بسترها، مي‌توان به ارزان بودن، سازگار با سيستمهاي كار با كود و آسان بودن دسترسي به آنها اشاره كرد.

عمده‌ترين عيب اين نوع بسترها رشد سريع باكتريها به ويژه باكتريهاي محيطي مسبب ورم پستان بعد از افزايش رطوبت آنها به دليل تماس با آب يا ادرار دام  مي‌باشد. به عبارت ديگر وجود رطوبت كه يكي از شرايط رشد ميكروبها مي‌باشد باعث افزايش سريع باكتريها در مدت 24 ساعت مي‌گردد.  

در اين نوع بسترها اندازه ذرات مواد نيز مهم مي‌باشد زيرا هرچه ذرات ريزتر باشند تماس مواد بستر با سرپستان ها بيشتر شده و باعث انتقال باكتريهاي بيشتري به   انتهاي آنها مي‌گردد.  

تراكم جمعيت ميكروبي در كود خشك كمتر از كود معمولي است. اين نوع بستر را با اجراي مديريت مناسب در مناطقي كه آب و هواي خشك دارند مي‌توان استفاده نمود اما براي مناطق مرطوب، به دليل جذب رطوبت و رشد باكتريها نامناسب مي‌باشد و به طوري كه بعد از مرطوب شدن، تعداد باكتريهاي موجود در آن با كود   معمولي تفاوتي نخواهد داشت.  

در سال های اخیر، در گاوداری هایی که از فری استال استفاده می کنند سیستم های آبگیری کود به مرور رواج یافته است. در این سیستم کود که به طور کلی از   رطوبت زیادی برخوردار است به دو قسمت جامد با رطوبت 85 درصد و مایع با رطوبت 99 درصد تبدیل می شود. که از بخش جامد آن برای بستر استفاده می کنند. در   برخی از گاوداری های آمریکا که به طور مستقیم از این کود جامد استفاده کرده اند به مرور میزان ورم پستان گله افزایش یافت که سبب حذف این بخش کود به عنوان   بستر گردید. لذا ضروری است در زمان استفاده از این بخش، به آمار ورم پستان گله توجه کرد. هر چند توصیه می شود این بخش کود به مدت 3 تا 6 ماه و حتی یک   سال، در محلی نگهداری شود تا با از دست دادن رطوبت بیشتر، برای بستر مناسب تر شود.  

ب-بسترهاي غير آلي:

ماسه را از ديدگاه ميكرويولوژي مي‌توان بهترين بستر براي دامها ذكر نمود به طوري كه مي‌توان به بيشترين ميزان سلامتي پستان و تميزي و راحتي دام نسبت به ساير مواد بستر اشاره كرد كه علل آن عبارت است از:

- عدم وجود كربن و ازت براي رشد ميكروبها،

- ظرفيت پايين درحفظ رطوبت

- نرم بودن بافت آن در تامين راحتي دام  

عيب عمده ماسه بادي را مقدار بالاي استفاده براي هر فري استال نسبت به بسترهاي آلي، كاهش عمر تجهيزات كودروبي به دليل آسيب رساندن به آن بيان  مي‌نمايند.  

استفاده از بسترهاي لاستيكي به جاي بسترهاي آلي در واحدهاي دامپروري سبب افزايش سلامتي پستان، تميزي دام، مصرف خوراك و مديريت كود گرديده است.   اما بایستی به کیفیت و طول عمر این بسترها توجه کرد. به طور کلی توصیه می شود قبل از استفاده از این بسترها، از گاودارانی که از آنها استفاده کرده اند پرس و  جو کرد تا از کیفیت استفاده از آنها اطمینان حاصل نمود.  

در خصوص مزایا و معایب ماسه با بسترهای لاستیکی یا تشک موارد مختلفی اشاره شده است که بایستی ذکر کرد آنچه در این میان مهم است مدیریت زمان خرید   بستر و پس از آن از اهمیت زیادی برخوردار است. به بیان دیگر، مدیریت ضعیف در خصوص خرید نامناسب هر کدام از بسترهای فوق و همچنین عدم آگاهی از نحوه   مدیریت استفاده از آنها در محل استراحت دام ها، باعث نارضایتی گاودار از بستر شده است. لذا ضروری است قبل از استفاده از این بسترها، اطلاعات لازم در   خصوص کیفیت و مدیریت استفاده از آنها کسب شود.

 
  تماس با ما درباره ما تصویرها مقاله ها صفحه اول
designed by Mehdi 2012