Head
  تماس با ما درباره ما تصویرها مقاله ها صفحه اول 

مقاله های مرتبط:

-بخش های مختلف گاوداری

-طبقه بندی خوراک ها  

-سیستم خوراک  


پربازدیدترین ها:

- بخش های مختلف گاوداری

- مشخصات فری استال

- انواع اصطبل های نگهداری دام

- ساختمان شیردوشی

 

 

 

انبار  کنسانتره

انبار کنسانتره یا مواد متراکم علاوه بر گاوداری ها، در فارم های دیگر نظیر مرغداری ها و همچنین کارخانجات خوراک سازی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در این متن سعی شده است اطلاعات کلی از این انبارها ارائه شود.

در بخش مربوط به انبارهای یونجه و سیلوی ذرت اشاره شد شکل نگهداری آنها در گاوداری ها متفاوت است. این موضوع به دلیل خصوصیات فیزیکی و فرآیندهایی که در هنگام انبار کردن رخ می دهد می باشد. به عنوان نمونه، گیاه ذرت  را بایستی با رطوبت حدود 70  درصد در سیلوهای گودالی و روزمینی ذخیره کرد تا فرآیندهای میکروبی به نحو موثر و مفیدی روی آن انجام گیرد ولی یونجه پرس شده با رطوبتی کمتر از 18 درصد بایستی به صورت دپو شده و به دور از نزولات آسمانی نگهداری شود تا فرآیند میکروبی روی آنها صورت نگیرد یا به حداقل باشد. لذا محل نگهداری این دو گروه علوفه لذا از یکدیگر جدا لحاظ می شود.

برای بخش کنسانتره و اجزای آن نظیر دانه های غلات (جو، ذرت، گندم و ...) و مکمل های پروتئینی (کنجاله سویا، پنبه دانه ، کنجاله کانولا و ...) و همچین مواد افزدونی نظیر مکمل های ویتامینی و معدنی فضای مجزایی نیاز است.

برای نگهداری و انبار کنسانتره ها از امکانات و تاسیسات مختلفی استفاده می‌شود. سرمایه‌گذاری در این زمینه نیازمند بررسی هزینه‌های ساخت و خرید انواع و حجم مختلفی از خوراک‌های گوناگون، هزینه اختلاط و تهیه جیره با استفاده از تجهیزات، دستمزد کارگر و هزینه نگهداری تجهیزات می‌باشد .

کنسانتره

انبارها و مخازن نگهداری کنسانتره

به طور کلی برای نگهداری کنسانتره ها دو گروه تاسیسات مورد استفاده قرار می گیرد:

- سیلوهای برجی یا مخازن عمودی

- انباهای افقی یا مسقف

هر کدام از انبارها بسته هدف گاودار، میزان سرمایه گذاری، نوع تجهیزات مورد نیاز و ... می تواند در فارم مورد بهره برداری قرار گیرد.

-سیلوهای برجی (Bins)

سیلوهای برجی به مساحت کمتری نیاز داشته و از ارتفاع برای افزایش ظرفیت انبار استفاده می شود. این سیلوها در دو جنس فلزی یا بتونی ساخته می شود. جدای از جنس سیلو، سه نوع شکل از آنها  مورد استفاده قرار می گیرد:

- سیلوهای ته صاف زمینی (Ground level, flat-bottom bins)با اوگرهای تخلیه، که به طور معمول برای نگهداری دانه های غلات استفاده می شود زیرا حرکت ثقلی مناسبی دارند. ظرفیت این سیلوها بسته به مدیریت فارم و جیره مورد استفاده متغیر است اما در کاخانجات تهیه خوراک ممکن است برای دو هفته تا یک ماه باشد؛ زمانی که صاحب خوراکسازی دارای مزرعه است ممکن است برای یک سال ظرفیت لحاظ شود.  

سیلو

سیلوهای ته صاف زمینی

- سیلوهای ته قیفی زمینی (Ground level, hopper-bottom bins) به طور معمول برای سویا و جیره کامل یا دانه های غلات نظیر یولاف استفاده می شود که در مقایر نسبتا کم موردنیاز هستند.  

سیلو

سیلوهای ته قیفی

- سیلوهای اورهد (Overhead bins)، به طور معمول جهت تامین مخزنی برای تجهیزات فرآوری نظیر میکسر استفاده می شوند  و برای انبار طولانی مدت استفاده نمیشوند. به دلیل گرانی این سیلوها (در حدود 2تا 3 برابر سیلوهای ته قیفی زمینی) ،بایستی انعطاف پذیری، راندمان و صرفه جویی کار در تهیه خوراک قابل توجیه باشد. برخی اوقات، این سیلوها در سیستمهای بزرگ در کارخانجات بزرگ ،برای ذخیره موقت جیره کامل استفاده می شود.

سیلو

سیلوی اورهد

- انبار مسقف یا افقی (Flat Storages)

این انبارها را می توان برای دانه های غلات و برای موادی که به صورت ثقلی جریان ندارند نظیر مواد آسیاب شده، کنجاله پنبه دانه و ... استفاده کرد. خوراکهای کنسانتره در این انبارها یا به صورت فله نگهداری می شوند یا در کیسه و بر روی پالت قرار می گیرند نظیر مکمل های ویتامینی و معدنی. استفاده از پالت باعث می شود که کیسه ها از رطوبت به دور باشد.

انبار کنسانتره

دو شکل از انبارهای افقی

انبار های افقی به شکل های مختلف ساخته و مورد استفاده قرار می گیرد. در تصویر بالا، یک انبار افقی به صورت سوله می باشد که از چهار طرف بسته است و شکل دیگر انبار کنسانتره به صورتی است که از سه طرف محصور است . بسته به مقدار و مدت زمان خوراک ذخیره شده می توان داخل انبارها را به وسیله دیوارهایی تقسیم بندی کرد و هر قسمت را به خوراک خاصی اختصاصص داد.

در حال تکمیل...

 
  تماس با ما درباره ما تصویرها مقاله ها صفحه اول
designed by Mehdi 2012