Head
  تماس با ما درباره ما تصویرها مقاله ها صفحه اول 

مقاله های مرتبط:

- بخش های مختلف گاوداری شیری

 انواع اصطبل های نگهداری دام

 تصویرهای سه بعدی ساختمان شیردوشی


پربازدیدترین ها:

- بخش های مختلف گاوداری

- مشخصات فری استال

- انواع اصطبل های نگهداری دام

- ساختمان شیردوشی

 

 

 

ساختمان شیردوشی

ساختمان شیردوشی یک ساختمان یا بخشی از یک ساختمان است که در آن، دوشش گاوها و عملیات مربوط به شیر دوشیده نظیر جمع‌آوری، خنک کردن،   ذخیره و انتقال انجام می‌گیرد. طراحی ساختمان بایستی به گونه‌ای باشد تا محیط مناسبی را برای انسان و دام فراهم سازد. در این ساختمان، علاوه بر   موارد فوق، فعالیت‌های دیگری نظیر بخش اداری، استراحت کارکنان و ... ممکن است انجام گیرد.

لازم به ذکر است که مرکز شیردوشی، پیچیده‌ترین ساختمان   در یک گاوداری می‌باشد. توجه به گاو، کارگر، شیر، خلا، تامین آب گرم و سرد، جمع‌آوری فاضلاب و کود، تهویه و ... این موضوع را به خوبی نشان می‌دهد. گاو و کارگر دو بخش اصلی را در طراحی ساختمان شیردوش تشکیل می‌دهند. بنابراین طراحی نامناسب ساختمان، مسیرهای رفت و آمد، نرده‌ها و درها، لغزندگی کف و هر چیز دیگری که سبب ناراحتی گاو و کارگر گردد کاهش تولید شیر،کاهش راندمان دوشش گاوها و کیفیت شیر را در پی خواهد داشت. از سوی دیگر، طراحی محل‌های ارتباطی بایستی به گونه‌ای باشد مسیرهای مورد استفاده دام، انسان و ماشین‌آلات به صورت مجزا بوده و از استفاده مداوم  از مسیرهای یکدیگر خودداری شود.

بخش‌های ساختمان شیردوشی  

ساختمان شیردوشی بایستی حداقل دارای بخش‌های ذیل باشد:  

1- محوطه انتظاری  

جایی است که گاوهای دوشا برای دوشش، در آن نگه داشته تا به نوبت و گروهی وارد سالن شیردوشی شوند.  

2- سالن شیردوشی

جایی است گاوها برای دوشش ولرد آن می شوند. طراحی و ساخت سالن شیردوشی که بخش اصلی ساختمان شیردوشی را تشکیل می‌دهد نیازمند گذر از مراحل گوناگون و همفکری کارشناسان و افراد مختلف می‌باشد. بسته به نحوه ایستادن گاو و نصب خط دوشش، سالن‌های شیردوشی به اشکال   مختلفی ساخته می‌شود. لذا بایستی قبل از ساخت سالن بایستی نوع سالن شیردوشی انتخاب شود.  

3- اتاق شیر  

محلی است که شیر خنک شده و ذخیره می‌شود. تجهیزاتی که برای تمیز کردن و شستشو سیستم شیردوشی مورد استفاده قرار می‌گیرند در این بخش قرار   داده می‌شوند.  

4- اتاق تجهیزات  

محلی است که تجهیزات مکانیکی که برای شیردوشی و خنک کردن شیر از قبیل پمپ‌های خلا، کمپرسور و آبگرمکن، در آن قرار داده می‌شوند.  

5- انبار

یک اتاق یا کابینت برای نگهداری موادشیمیایی، فیلترها و ... است.

شیردوشی

پلان شماتیک ساختمان شیردوشی

غلاوه بر بخش‌های ضروری ذکر شده، در بیشتر حالات ممکن است که مرکز شیردوشی در برگیرنده برخی یا تمامی قسمت‌های ذیل ‌باشد:  

1- بخش اداری: برای ثبت و نگهداری رکوردهای گله مورد استفاده قرار می‌گیرد. هرچند در برخی موارد این قسمت برای انجام کلیه کارهای اداری گاوداری در نظر گرفته می‌شود.    

2- بخش استراحت کارگر: محلی است که دارای حمام، دستشویی، آشپزخانه، میز غذاخوری و محل استراحت و ... است که برای راحتی کارگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.  

3- انبار دارو: محوطه یا اتاقی است که برای نگهداری داروهای ضروری که برای گاوهای شیرده و غیرشیرده مصرف می‌شود می‌باشد.  

4- محوطه دامپزشکی (treatment area): بخشی است که گاوها را برای یک دوره کوتاه (1 تا 2 ساعت) نگه داشته تا مواردی نظیر درمان، تلقیح و ... انجام گیرد.   هر چند این محوطه را می‌توان در مسیر برگشت از شیردوشی در نظر گرفت.  

5- بیمارستان و زایشگاه: در گاوداری های کوچک، ممکن است محلی را برای نگهداری گاوهای بیمار یا آماده زایش در کنار محوطه انتظار، اختصاص دهند. که این   موضوع به دلیل سهولت مشاهده این دام ها می باشد. اما در گاوداریهای بزرگ این قسمت را اصطبل گله مولد در نظر می گیرند. 

6- محل تهیه خوراک گوساله  

7- محل بارگیری دام‌های حذفی  

8- پن شستشو: محلی است که پستان گاوها توسط تجهیزاتی که بر روی کف قرار دارند شسته می‌شود. این محوطه پشت محوطه انتظار در نظر گرفته می شود.  

ادامه دارد...

 
  تماس با ما درباره ما تصویرها مقاله ها صفحه اول
designed by Mehdi 2012