Head
  تماس با ما درباره ما تصویرها مقاله ها صفحه اول 

مقاله های مرتبط:

- جداسازی بخش مایع و جامد کود

- مواد بستر 

 انواع اصطبل های نگهداری دام 


پربازدیدترین ها:

- بخش های مختلف گاوداری

- مشخصات فری استال

- انواع اصطبل های نگهداری دام

- ساختمان شیردوشی

 

 

 

کود و مدیریت آن

مواد مغذی کود و مواد آلی قابل تجزیه، از اجزا طبیعی محیط زیست هستند که سرانجام برای تولید بافت‌های گیاهی و جانوری مورد استفاده قرار می‌گیرند. با وجود اینکه این مواد ممکن است مواد زائد نامیده شوند اما در حقیقت منابعی هستند که در اکوسیستم طبیعی بازیافت خواهند شد. وقتی که این منابع به مقدار    کمی تولید ‌شوند ارزشمند محسوب شده اما وقتی که به مقدار زیاد تولید شوند به عنوان تهدیدی برای محیط زیست تلقی می‌شوند و در حقیقت مواد زائد به حساب می‌آیند. در چنین حالتی بایستی برنامه‌هایی برای دفع و دور کردن این مواد طرح‌ریزی گردد حتی اگر هزینه انجام این برنامه‌ها بیشتر از ارزش بازیافت آنها باشد.  

در گاوداری ‌های بزرگ، بیشترین اثر منفی کود مربوط به نفوذ مواد مغذی آن به زمین و آلودگی آب‌ها می‌باشد. تولید بوهای آزاردهنده برای همسایگان گاوداری‌های    شیری از جمله موارد دیگری است که ممکن است مشکلات قانونی درپی داشته باشد.  

خصوصیات کود  

کمیت، ترکیب و استحکام کود، انتخاب و طراحی سیستم کود را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در سخت‌گیرانه‌ترین تعریف، کود فقط در برگیرنده مدفوع و ادرار دام می‌باشد.    اما در بسیاری از دامداری‌ها، بستر، ضایعات خوراک، باران، خاک، فاضلاب شیردوشی یا آب حاصل از شستشوی محوطه و … با مدفوع و ادرار دام مخلوط می‌شود.   لذا این موضوع سبب می‌شود که خصوصیات کود حاصله با کود تازه تفاوت زیادی داشته باشد. لذا در این متن برای جلوگیری از اختلاف، اصطلاح کود تازه برای مخلوط مدفوع و ادرار استفاده خواهد شد.  

قوام یا استحکام کود (Manure Consistency)  

قوام یا استحکام کود که تحت تاثیر مقدار ماده جامد آن قرار دارد اصلی ترین فاکتوری است که در انتخاب سیستم جمع آوری و انتقال کود نقش دارد. لذا کود را بر   اساس این فاکتور به صورت زیر تقسیم میکنند:  

- کود جامد(Solid Manure): این کود شامل مدفوع و ادرار دام بوده که به آن مواد بستر نظیر کاه و کلش یا خاک اره اضافه شده است و آب آبخوریها یا باران و برف به آن اضافه نشده   است. این کود که در اصطبل های باز با بهاربند یا بستر فشرده یا زایشگاه یافت می شود قابلیت دپو کردن یا رو هم انباشتن را دارد.  

- کود نیمه جامد(Semi-solid Manure): کودتازه گاو در این گروه قرار می گیرد که به آن مواد بستر کمی اضافه شده و آب باران یا آبخوری ها به آن اضافه نشده است.  

- کود نیمه مایع(Slurry Manure): وقتی کودتازه گاو با مقداری آب مخلوط شود به حالت نیمه مایع در می آید. این کود را در اصطبل های فری استال یا محل آخور  بهاربند اصطبل های باز یا بستر فشرده، زمانی که سیستم جمع آوری ، شروع به کار می کند و کود تازه را با آب آبخوریها که در راهروها ریخته شده است یا آب باران  مخلوط می کند ایجاد می شود.  

- کود مایع(Liquid Manure): کودی که با فاضلاب شیردوشی یا آب سیستم فلاش مخلوط شده باشد در این گروه قرار می گیرد.  

سیستم های جمع آوری کود  

سیستم های مختلفی برای جمع آوری کود وجود دارد که براساس نوع اصطبل و تاسیسات، میزان سرمایه گاودار، هزینه کارگر انتخاب و مورد استفاده قرار می گیرد. مرسوم ترین این سیستمها عبارت است از تراکتور یا زنبر ، باب کت، اسکریپر، فلاش و Slotted Floor است.  

تراکتور و باب کت قابلیت کار در تمامی سیستم های فری استال و اصطبل های باز با بستر فشرده را دارند. این موضوع به دلیل کارکرد مناسب این ماشین آلات در  جمع آوری انواع کودها و سازگاری با شرایط مختلف آب و هوایی می باشد. در زیر دو شکل نصب بیل جمع کننده کود را نشان می دهد.  

تراکتور

 -تراکتور با بیل یا تیغه پشتی (زنبر)

فری استال

- تراکتور با بیل یا تیغه جلویی  

سیستم اسکریپر از یک تیغه که توسط یک سیم بکسل،زنجیر یا تسمه فلزی که به موتوری متصل است تشکیل شده است. نیروی موتور به سیمها یا تسمه   فلزی منتقل شده و باعث کشیده شدن تیغه اسکریپر و جمع آوری کود از راهروها می شود. این سیستم بیشتر در راهروی های آخور و استال اصطبل های فری    استال یا راهروی آخور اصطبل های بستر فشرده استفاده می شود. در تصویر ذیل، یک اسکریپر زنجیری نشان داده شده است که نیروی موتور توسط قرقره ها و   سیم بکسل یا زنجیر به تیغه ها منتقل می شود و باعث حرکت رفت و برگشتی آنها می شود. البته نوع دیگری از اسکریپر وجود دارد که توسط نیروی هیدرولیک و  جک ها تیغه ها را جابجا می کنند.  

اسکریپر

- بخش های مختلف سیستم اسکریپر زنجیری یا سیم بکسلی

سیستم فلاش که با نیروی فشار آب کار می کند که از چند مخزن نگهداری آب و لوله های رابط انتقال آب به آن و راهروهای اصطبل تشکیل شده است. آب توسط  لوله ها به راهروها منتقل شده و پس از جمع آوری کود آن را به درون کانال انتهای اصطبل منتقل می کند.  

سیستم Slotted Floor که از شیارهایی در کف راهروی اصطبل تشکیل شده است و کود از لابه لای این شیارها به کانال زیر آن ریخته می شود. این سیستم نیز همانند سیستم اسکریپر در راهروهای اصطبل فری استال یا راهروی آخور اصطبل بستر فشرده استفاده می شود.  

در سالهای اخیر ماشین آلاتی ابداع شده اند که کود را توسط یک تیغه جمع کرده و سپس توسط نیروی مکش یا اوگر به تانکر یا مخزن که دز پشت ماشین قرار دارد (همانند کامیون)منتقل می کند. بعد از پر شدن مخزن، توسط همان وسیله نقلیه،کود به محل انبار موقت یا دائم یا مزرعه منتقل می شود.  

سیستم های انتقال  

از جمله سیستم های که در انتقال کود مورد استفاده قرار می گیرند تریلرها، پمپ و کانال است. تریلرها قابلیت انتقال کود در مسافتهای دور را دارند بایستی برای   کودهای مایع و نیمه مایع به خوبی آب بندی شده باشند تا مشکلی در خصوص زه آب کود و انتشار آن در گاوداری نداشته باشند. سیستم پمپ که معمولا از یک   کانال کود که کود جمع آوری شده در آن ریخته می شود و به یک منهول یا چاه منتهی می شود تشکیل شده است. در منهول پمپ قرار دارد که کود را توسط لوله  های PVC فشار قوی به محل فرآوری کود یا لاگن منتقل می کند.  

سیستم کانال معمولا در زمانی که محل فرآوری کود یا لاگن نزدیک اصطبل است استفاده می شود.  

ادامه دارد...

 
  تماس با ما درباره ما تصویرها مقاله ها صفحه اول
designed by Mehdi 2012