Head
  تماس با ما درباره ما تصویرها مقاله ها صفحه اول 

مقاله های مرتبط:

- کود و مدیریت آن

- مواد بستر 

 انواع اصطبل های نگهداری دام 


پربازدیدترین ها:

- بخش های مختلف گاوداری

- مشخصات فری استال

- انواع اصطبل های نگهداری دام

- ساختمان شیردوشی

 

 

 

جداسازی بخش مایع و جامد کود

جدا كردن بخش جامد کود از بخش مایع یا آبگیری کود، فرآیندی است که طی آن، قسمتی از مواد جامد آلی و غیر آلی، از كود جدا می‌شود. به عبارت دیگر كود به دو قسمت مجزا (مایع و جامد) تقسیم می‌شود. از مزایای این فرآیند می‌توان به موارد ذیل اشاره كرد:

1- تولید یك توده جامد غنی از مواد مغذی: از این توده می‌توان برای خوراك دام، باروری زمین زراعی، كمپوست یا بستر دام‌ها استفاده كرد. در این حالت بایستی بخش جامد 3 تا 6 ماه در زمینی گسترده شود در غیر اینصورت احتمال افزایش ورم پستان در گله وجود دارد.

2- سهولت استفاده از كود در سیستم‌های آبیاری زمینهای زراعی: به دلیل جدا شدن بخش جامد ازمایع، آن را راحتتر می‌توان به سیستم آبیاری فرستاد و احتمال انسداد تجهیزات آبیاری كاهش می‌یابد.

3- كاهش تولید بو

4- كاهش اندازه انبار اصلی

کود

- مراحل مختلف فرآیند جداسازی کود

با وجود مزایای ذكر شده، این فرآیند داری معایبی نیز می‌باشد كه می‌توان به موارد ذیل اشاره كرد:

- نیاز به دو سیستم كود (جامد و مایع)

- افزایش هزینه اولیه به دلیل خرید تجهیزات خاص

برای سیستم روش‌های مختلفی برای آبگیری کود وجود دارد كه به طور كلی می‌توان آنها را به دو روش مکانیکی و ثقلی تقسیم كرد.  

- روش مکانیکی

در این روش از تجهیرات و دستگاه های مختلف برای فرآیند جدا كردن بخش جامد از مایع استفاده می شود. مزیت اصلی روش فوق، سرعت آبگیری کود است که در مدت زمان کوتاهی فرآیند جداسازی را انجام می‌دهد. لازم به ذکر است که عملكرد دستگاه‌های آبگیری کود در آزمایشات مختلف بسیار متفاوت و متغیر بوده است و این موضوع به دلیل تفاوت در نوع آزمایش و روش‌های بكار رفته و همچنین خصوصیات كود مورد استفاده است. به طور كلی، درصد ماده خشك مواد جامد جدا شده از 5 تا 30 درصد برای دستگاه‌های مختلف گزارش شده است.

از جمله عیب های این روش ، استفاده از نیروی برق، هزینه های نگهداری و سرویس دهی، خرابی و آسیب دستگاه توسط اجسام سخت موجود در کود و ... می باشد.

جداسازی مکانیکی به سه روش انجام می گیرد:

الف - غربال کردن

با استفاده از صافی و حرکت کود از روی آن، بخش مایع از جامد جدا می شود. در برخی دستگاه ها، غربال ثابت بوده و کود از روی آن حرکت می کند  اما در برخی از دستگاه های دیگر غربال متحرک بوده و  بخش مایع را از کود جدا می کند.

ب- نیروی گریز از مرکز

در این روش، بخش مایع کود با حرکت دورانی در داخل دستگاه و توسط نیروی گریز ار  مرکز از بخش جامد جدا می شود. دستگاه های سانتریفوژ و هیدروسیکلون از نمونه های این روش هستند.

ج- روش فشاری یا فیلتراسیون

در این روش از نیروی فشار که بر کود وارد می شود بخش مایع جدا می شود. نیروی فشار یا توسط  حرکت غلتکها وارد می شود یا توسط مته های بزرگ موجود در داخل دستگاه.

- روش ثقلی

وقتی كه کود در یك انبار موقت یا لاگن قرار می‌گیرد پس از مدتی، سه لایه از هم جدا می‌شوند که عبارتنداز:

- مواد جامد سنگین که در قسمت تحتانی رسوب می‌کند.

- مواد جامد سبکتر نظیر مواد بستر و خوراک كه در قسمت فوقانی قرار می‌گیرد.

- قسمت مایع كه در لایه وسط قرار می‌گیرد.

به عبارت دیگر، اساس كار این روش چنین است كه مواد جامدی كه سنگین‌تر از آب هستند در انبار ته نشین شده و از بخش مایع جدا می‌شود.  

در حال تکمیل

 
  تماس با ما درباره ما تصویرها مقاله ها صفحه اول
designed by Mehdi 2012